wtorek, 15 października 2013

Artemida -bogini łowów


          Kontynuuje cykl opisu bogiń greckich tym razem zapraszam do poznania Artemidy bogini łowów bliźniaczej siostry Apolla – boga wróżb i przepowiedni. Te osoby, które zainteresowały się zielarstwem powinny nawiązać kontakt właśnie z tą boginią, bo ona ma moc przywracania zdrowia , ale zacznijmy od początku :

            Artemida była córką Zeusa i Leto a także  bliźniaczą siostrą Apolla, Jako urodzona bez bólu stała się też patronką porodów, przyzywaną przez rodzące kobiety. Zaraz po swoich narodzinach natychmiast asystowała swej matce w narodzinach swego brata Apolla stąd jest opiekunką niemowląt i dzieciństwa a zwłaszcza małych dziewczynek aż do czasu ich zamążpójścia (podobnie jak Apollo jest opiekunem chłopców).
          Była, więc opiekunką stanu dziewiczego dziewiczych tańców i małżeństwa. Artemida upodobała sobie dzikie knieje i górskie lasy. Jej ulubionym zajęciem było polowanie, lecz nie polowała samotnie zawsze towarzyszył jej okeanidy i nimfy rzeczne oraz psy myśliwskie zdolne nawet polować na lwy. Jej powóz zaprzęgały łanie.

           Opierała się wszelkim zalotom a jej dziewiczość symbolizuję wolność i niezależność. Źle kończyli zalotnicy Artemidy. Akteon, który bezwstydnie podglądał boginie został przez nią zamieniony w jelenia i rozszarpany przez jej myśliwskie psy. – Nieciekawy los prawda?                  
            Artemida również swoim towarzyszkom wzbraniała związków z mężczyznami miały być wierne wobec niej zdrady karała bezwzględnie nawet, gdy chodziło o jej ojca tak zdarzyło się z nimfą Kalisto, którą Zeus ocalił umieszczając ją na nieboskłonie. 
Strzegła, więc dziewcząt i chłopców w okresie przed zawarciem małżeństwa. Jako swoisty wykup młodzież dawała jej w dniu ożenku pukle swych włosów i ulubione zabawki.

           Osoby, które interesują się medycyną naturalną w tym wspomnianym już prze zemnie zielarstwem powinny wiedzieć, ze Artemida przynosi nagłą śmierć i chorobę na dziewczęta i kobiety, ale jest także uzdrowicielką i dawczynią dobrego zdrowia a także patronką rytualnego oczyszczenia. Jeśli będziecie kiedyś komuś pomagać w chorobie lub też sami będziecie potrzebować pomocy możecie zwrócić się do Artemidy o pomoc i wsparcie …Życzę owocnej współpracy;-)

           Bogini Artemida była także patronką Amazonek wojowniczych kobiet, dla których niezależność i wolność były najważniejsze.  A jako bogini przodków jest też obrończynią ojczyzny.

          Ten, kto zagłębia się w las a jest Wiccaninem powinien pamiętać, że to teren bogini Artemidy, która jest patronką polowania, dziczy i dzikich zwierząt a ogniska w lesie są pod jej opieką jak również jeziora i źródła stąd też rybołówstwo należy do jej dziedzin. Wiąże się ją z mrozem i świtem, Co ciekawe jak Hermes jest panią dróg i przystani warto o tym pamiętać będąc w podróży. 


Świątynia Artemidy

5 komentarzy:

 1. Myślę, że dzisiaj rozpoznaje się ją bardziej w jej łacińskim odpowiedniku w Dianie.
  Moja ulubiona bogini lasów, ogólnie ujmując. Piękne jest jej wyobrażenie w Wersalu, chyba moje najbardziej ulubione - Artemida z jeleniem...
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Rzymie nazywano ją Dianą, chociaż nazwy bogów bardziej popularne są w formie greckiej niż rzymskiej. Współczesne feministki mogą sobie ją wsiąść za patronkę. Artemida jest ucieleśnieniem wolności i niezależności i była patronką Amazonek bardzo wojowniczych kobiet. Amazonki były także pod opieką Aresa boga wojny z resztą jedna z córek Aresa była Amazonką …
   Również Pozdrawiam. ;-)

   Usuń
 2. Akteona rozszarpały jego własne psy, nie psy Artemidy. Vide Owidiusz III 204-242

  OdpowiedzUsuń
 3. Akteona rozszarpały jego własne psy, nie psy Artemidy. Vide Owidiusz III 204-242

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzę dzięki za informacje. ;-) Pozdrawiam serdecznie chociaż to spóźnione pozdrowienia ,ale Twój komentarz nie przyszedł mi w emailu więc niechcący przeoczyłam .

   Usuń