środa, 10 lipca 2013

Afrodyta -Bogini Miłości


           Miałam napisać notkę na temat tajnego i niebezpiecznego zakonu Iluminatów mającego niecne plany w stosunku do świata, ale zainspirowała mnie Ewa swoim postem o Afrodycie na blogu "Naprzeciw Szczęściu ", dlatego też postanowiłam dzisiejszą notkę poświęcić Afrodycie greckiej Bogini Miłości  w Rzymie zwanej Venus (Dziękuję Ewo).Poza tym warto by coś napisać o boginiach, bo o bogach napisałam wiele a nie chciałabym, aby ktoś oskarżył mnie o to, że ignoruję  boski aspekt kobiecy;-).A więc :
             Antyczny świat fascynuję wielu ludzi w tym mnie, ale ten ów świat nie był tak cudowny jak go niektórzy widzą. Był to świat patriarchalny gdzie kobiety nie miały zbyt wiele praw. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu do religii monoteistycznych, że się tak wyrażę miały możliwość  prowadzenia   ceremonii  religijnych oraz miały własnych bogów a raczej boginie takie jak Hera, Atena, Artemida i wspomniana już przeze mnie Afrodyta, na czym bazują współczesne Wiccanki.Tego akurat starożytnym kobietom można pozazdrościć. 

Cypr
 
            Pochodzenie Afrodyty w mitach jest różnie przedstawiane. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru (Owa wyspa stała się jej ulubionym miejscem i głównym ośrodkiem jej kultu) Na jej brzegu czekały na nią Charyty (Eufrosyne, Aglaja i Talia), które odtąd zawsze towarzyszyły jej i służyły oraz inne bóstewka, które od tej chwili na zawsze pozostały w jej orszaku.  Inne mity mówią ,że była córką Uranosa i Hemery . Według Homera była córką Zeusa i Diony.
            Afrodyta była Boginią miłości, ale była to miłość nieskrępowana żadnymi konwenansami czy normami społecznymi.  Nie tworzyła ona trwałych więzi małżeńskich ani nawet rodzicielskich. Dlatego też była patronką Prostytutek a w niektórych miastach nawet kapłanki Afrodyty oddawały się pielgrzymom …Była, więc Boginią seksu ,pożądania, flirtowania i prokreacji. Była Boginią piękna i uroku w tym piękna przyrody, wonnych gai i kwiatów , nieskrępowanej przyjemności i radości -patronowała poezji miłosnej.
               Afrodyta została poślubiona Hefajstosowi Bogu kowali jednak miłością jej życia był Ares Bóg wojny, z którym miała córkę i czterech synów.   Byli oni jak dwa bieguny on uosobieniem brutalnej pierwotnej formy męskości ona uosobieniem pierwotnej kobiecości. Obaj nieskrępowani on w walce ona w miłości. Przeciwieństwa lubią się przyciągać.;-)

             Hefajstos przyłapał kochanków i pojmał ich jednak nie zgodził się na rozwód –uwielbiał Afrodytę. Ten skandal nie okiełznał namiętności bogini miała wiele dzieci z wieloma bogami a nawet ludźmi między innymi z Hermesem, Posejdonem i Dionizosem oraz Adonisem, dla którego zrezygnowała z wygodnego życia na Olimpie i dotrzymywała mu kroku na polowaniach.

                Jak to zwykle w życiu  bywa miłość czasami jest powodem konfliktu a  nawet wojen. Obiecując Parysowi Helenę żonę Menelaosa ze Sparty przyczyniła się do Wojny Trojańskiej. W wojnie tej starała się sprzyjać Trojanom.  Nie można zapomnieć o tym, że Afrodyta jest także boginią pokoju, przodków i związku z tym opiekunką ojczyzny oraz patronką żeglugi, żeglarzy i miast portowych a jej posągi najczęściej stawiano na brzegu morza. Warto o tym pamiętać, gdy wyruszymy w morską podróż. 


Źródła 
Jan Parandowski- Mitologia 6 komentarzy:

 1. Mitologie rożnych kultur przyciągają i fascynują badaczy mitów...
  Afrodyta, rzymska Venus jest jedną z najbardziej fascynujących kobiecych bogiń.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zawsze fascynowała mitologia Grecka. Nie dziwie się ,że pogaństwo powoli po wiekach niebytu odradza się .A Afrodyta rzeczywiście może fascynować . Może być symbolem pewnego wyzwolenia ...Pozdrawiam mocno ;-)

   Usuń
 2. Tajemnica wyzwolenia tkwi w nas. Dopóki człowiek nie zrozumie, że zabijanie z bogiem na ustach jest Złem, dopóty tkwić będzie w ciemnościach... i nigdy nie zrozumie istoty bóstwa...
  Dzięki za "pozdrawiam mocno"
  Trzymam kciuki za następne wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam . A jedna z religii monoteistycznym ma z tym poważny problem i nadal jest w epoce ciemności .... Ech.

   Usuń
 3. Mam nadzieję, że kiedyś tego mężczyznę który zabijał bestialsko w imię allacha dosięgnie zasłużona kara, że przyjdą czasy kiedy kobieta zdepcze swoje pohańbienie i uwięzi na zawsze swojego "wybawcę"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję ,ale obawiam się że te islamskie kobiety są jeszcze gorsze od tych swoich mężczyzn wojujących w imię Allacha . A najgorsze jest to ,że owi mężczyźni to nie są ciemniacy ,którzy świata nie widzieli , niewykształceni . Oni po prostu lubią zabijać to sprawia im przyjemność. Lubią zabijać swoje kobiety ,córki i innych ludzi a religia to pretekst.

   Usuń