sobota, 3 grudnia 2011

Bóg Hermes

Hermes był synem Zeusa i tytanki Mai urodził się w górach Kyllene w Arkadii gdzie były główne ośrodki jego kultu. Bóg Hermes jak mieliście okazje przeczytać w poprzednich notkach był bogiem rozstajnych dróg ,opiekunem podróżnych i poszukiwaczy. Odprowadzał zmarłych do Hadesu, zsyłał ludziom marzenia senne.  Był też przywoływany w ofiarach dla duchów zmarłych i nekromancji .
           Uważano go za posłańca króla Bogów Zeusa stąd jest to Bóg dyplomacji przynoszący pokój a także takich umięjętości jak języka, sztuki wymowy, przekonywania, erystyki, elokwencji. Jest również Bogiem pisma, uczenia się i pamięci nauczał również astronomii. Bóg zawodów, rywalizacji sportowej i igrzysk a także uczt i bankietów.Uznawano go za obrońcę domu, dlatego też był bogiem psów stróżujących.
            Na początku swojego pobytu na Olimpie okradł większość bogów. Został stamtąd wypędzony, ale bogom zaczęło go brakować, ponieważ miał w sobie tyle młodości i wdzięku, że Olimp zdawał się być bez niego pusty i smutny. Dzięki decyzji Zeusa powrócił na Olimp.
           Jako niemowlę ukradł Apollinowi stado krów, sprytnie myląc ślady następnie podarował bratu lirę z jelit cielęcych i skorupy żółwia, czym złagodził gniew Apollina. W zamian otrzymał, jako oznakę władzy laskę herolda, zwaną kaduceuszem, dlatego też uważano go za Boga podstępu, złodziei (w tym złodziei trzody) i wszelkiego rodzaju spryciarzy, ale też całkiem legalnego handlu jest, więc opiekunem kupców i handlarzy. W starożytnym Rzymie nazywano go Merkurym. A tak wyobrażano sobie jego postać:  
Źródło :

 http://pl.wikipedia.org/
http://olympeion.pl/
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz