niedziela, 24 marca 2019

Pogańskie Miejsca Mocy w Małopolsce

  

      
  Słowianie w tym Polacy są pozbawione namacalnych pogańskich miejsc kultu. Pozbawiono i zniszczono w nas słowiańską dusze i starano się wymazać słowiańskich bogów z naszej świadomości.
            W pewnym sensie im się to udało może, dlatego, że nie mieliśmy architektury tak zaawansowanej jak Grecy czy Rzymianie, ponieważ budowle pogańskich Słowian były z drewna a to materiał mniej trwały  niż kamienie…
             Dzisiejsi współcześni Słowianie idą podobną drogą jak ich przodkowie nie skupiają się na budowlach, lecz na kulcie natury. Czy to dobrze ? Hm trudno powiedzieć.  Ja uważam, że namacalne miejsca kultu bardziej przypominają nam o istnieniu bóstw, posągi, budowle przypominają nam, że obok nas istnieje niematerialny świat, którego choć nie widzimy może na nas wpływać, A miejsca mocy mogą mieć wpływ na nasze życie, bowiem różne istoty wychodzą nam na spotkanie w takich miejscach nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.
             Warto wiec znać miejsca mocy w swojej okolicy wbrew pozorom jest ich wiele i nie sa to tylko  stare kościoły chrześcijańskie, które kiedyś były świątyniami  pogańskimi , więc dla naszego dobra warto się rozejrzeć za tym, co jest ukryte, zakryte a nóź coś ciekawego znajdziemy….

             W notce podaje te miejsca, które dotyczą mojego regionu, czyli Małopolski, ale warto wydrukować sobie całą listę do wszystkich regionów Wszak czasami podróżujemy. Warto, więc wziąć sobie taką unikatową mapę pogańskich miejsc, które warto odwiedzić. Niestety w linku, który wam podałam nie ma posegregowanych miejsc według regionów a szkoda, bo to ułatwiłoby stworzenie sobie planu podróży. Jednak przecież nic nie stoi na przeszkodzie sobie te miejsca mocy posegregować według obecnych województw w Polsce. Wymaga to trochę pracy, ale na pewno się opłaca. Życzę, więc miłej podróży

Pogańskie miejsca mocy w Małopolsce

Kraków

Nad Wisłą obok Wawelu, na niewielkim wzgórzu z jurajskiego białego kamienia, według legendy stała niegdyś świątynia pogańska, na miejscu której zbudowano następnie kościół romański pw. św. Michała Archanioła.

Kopiec Kraka

Kopiec Kraka w Krakowie, czyli kurhan. W czasach pogańskich na jego szczycie znajdował się liczący nawet 300 lat dąb, a miejsce pełniło rolę sakralną.

 

Modlnica

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wie?. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie obecnej Modlnicy pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Znajdowała się tu prawdopodobnie pogańska świątynia, według legendy jej pobliżu św. Wojciech dokonywał chrztów.

Plebańska Góra – Myślenice

Wzniesienie (508 m n.p.m.) w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, w pobliżu miejscowości Myślenice. W tym uroczysku, jak podaje tradycja, znajdowała się pogańska świątynia gdzie oddawano cześć pogańskim bogom. W monograficznych opracowaniach, powołujących się na tradycję, spotykamy informacje, że na miejscu kątyny powstał pierwszy myślenicki kościół katolicki


Chronów – Kobyla Góra


Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, Wg legend znajdować się miało na Kobylej Górze uroczysko, którego centralne miejsce zajmowała pogańska świątynia słowiańskiego bóstwa niebios i błyskawic – Swaroga.

Grywałd

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, Legenda mówi, ze na miejscu dzisiejszej świątyni znajdować się miała pogańska kontyna.

Lednica Górna

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka. Wg tzw. “ludowej etymologii” nazwa wsi pochodzi od Ledy, bóstwa, które miało tu swą świątynię.

Mikluszowice

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Drwinia. Wg legendy w Mikluszowicach na Górze obecnie św. Jana (niewielkim wzniesieniu na lewym brzegu rzeki Raby) stać miała w świętym gaju pogańska kątyna poświęcona bóstwu Miklosowi lub też Mikluszowi, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości.

Mucharz

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz. Najdawniejsze dzieje Mucharza prawdopodobnie związane są z okresem istnienia Państwa Wiślan. Już w IX w. (co potwierdza to sprawozdanie Komisji Archeologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego z roku 1903, z przeprowadzonych prac badawczych na terenie Mucharza) Mucharz był ośrodkiem pogańskiego kultu religijnego. W roku 880 Wiślanie przyjęli chrześcijaństwo z rąk św. Metodego lub jego uczniów (misjonarzy). Przypuszczać należy, że istniejącą tu świątynię pogańską zamieniono później na chrześcijańską.

Góra Jarmuta – Szczawnica

Jarmuta – masyw górski w Pieninach, położony w gminie Szczawnica w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Według przekazów na szczycie Jarmuty stać kiedyś miała świątynia pogańska, a nazwa wzniesienia pochodzić ma od rzekomego imienia dawnego bóstwa.

Tropie

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem. Tradycja ludowa przechowała wzmiankę, iż w miejscu lokalizacji obecnego kościoła św. Świerada i Benedykta (jednej z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, której budowa przypada na XI w.) oraz pustelni Świerada, znajdowały się kiedyś święty gaj i pogańska świątynia.

Zawada

Wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Tarnów. W miejscowo?ci prowadzone były prace archeologiczne, których efektem było odkrycie pozostało?ci wczesnośredniowiecznego grodziska (IX–XI wiek) i osady przygrodowej z X–XII wieku. Podania ludowe mówią o pogańskiej kątynie, która miała być umiejscowiona w pobliżu grodziska i osady.

 

Źródło;


2 komentarze:

  1. Dobre zestawienie. Laik historyczny wie tylko co najwyżej o Ślęży, ale to już nie jest Małopolska. Przydałoby się szersze opracowanie dotyczące rejonu całej Polski. Bo w podręcznikach szkolnych nie ma co szukać informacji na ten temat.
    Krabikord

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nawet historycy niewiele wiedzą o historii Polski i Mitologii Słowiańskiej. Historia w naszym systemie edukacji zaczyna się od chrztu Polski i od Mieszka I, a to, co było przed Mieszkiem I, mogą wiedzieć tylko ci, którzy przypadkiem zainteresowali się Mitologią Słowiańską czy wierzeniami ludowymi i sami na własną rękę zaczęli szukać informacji na ten temat. Obecny rząd PIS skupia się na katolicyzmie, ale zarówno w czasach PRL, wolnej Polski i systemie gimnazjalnym nie było wzmianki o religii Słowian czy miejscach kultu nie chrześcijańskiego na naszym terenie. O ile pamiętam z lekcji J Polskiego przy omawianiu Antyku była wmaianka o mitologii słowiańskiej, która zachowała się w kulturze wsi i folklorze nic więcej nie było na ten temat mówione a jak ktoś pytał, bo temat go zainteresował to mówiono, że innych informacji nie ma nie zachowały się. Niestety, ale udało się im zlikwidować religię i kulturę Słowian ze świadomości Polaków z tego jednak, co słyszałam na Ukrainie pogaństwo słowiańskie jest lepiej znane. Tu masz np. o Jodze słowiańskiej …
      https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/tag/gimnastyka-slowianska/

      Jeśli chodzi o szersze opracowania, co do całej Polski to masz je w źródłach na samym końcu notki. Problem polega na tym, że nie ma opracowań c podzielonych na obecne województwa jest to spis chaotyczny , ale jakiś jest.

      Jednak największym problemem jest dla mnie brak książek opisujących Mitologie Słowiańską, która przedstawiałaby w przystępny sposób wszystkie bóstwa i magiczne istoty świata słowiańskiego, czyli coś takiego jak Mitologia Parandowskiego. Nie jest to trudne do opisania wystarczy każdego boga, boginie, magiczną istotę opisać osobno i moglibyśmy swobodnie mieć porównanie z mitologią grecką, jednak nikomu nie chce się takiej książki napisać.

      Usuń