poniedziałek, 16 czerwca 2014

Rodzimowierstwo Słowiańskie


         Świat pogańskich wierzeń, bóstw jest fascynujący pełen legend  ,mitów ,rytuałów ,magii , kontaktu z przyrodą, ale przede wszystkim pozbawiony ponuractwa, którego tak nie znoszę. Dlatego też mitologia grecka zawsze mnie interesowała, Świat starożytnych Greków zawsze wydawał mi się wyjątkowy, bajkowy, radosny itd..

         Niestety czasami człowiek w pogoni za tym, co dalekie, europejskie traci z oczu to, co ma przed nosem a co również ma wiele do zaoferowania. …

         Dlatego dziś postanowiłam przybliżyć wam Religię Słowian równie fascynującą, co religia starożytnych Greków. Żyjemy w Polsce, więc zapewne największy wpływ mają na nas bogowie dawnych Słowian. Nie powinnyśmy tego pomijać ani ignorować..Zacznijmy, więc:

         Religia Słowian zwana jest potocznie Rodzimowierstwem to politeistyczna religia oparta na przedchrześcijańskich wierzeniach Słowian.  Jest to religia rekonstrukcyjna została ona, bowiem odrodzona na podstawie źródeł historycznych i ukrytej w każdym z nas słowiańskiej duchowości. Z powodu dominacji religii katolickiej nie miała ona ciągłości przekazu. W porównaniu z innymi systemami politeistycznymi jest ona najsłabiej zachowana i prawdę mówiąc także mało znana.Jednak pewne relikty zostały zachowane w folklorze do dnia dzisiejszego.

          Współcześni poganie oddają cześć kilku bogom i boginiom. Bóstwa postrzegane są, jako przyjaciele mogący wspierać nas w trudnych chwilach.  Oto panteon bogów słowiańskich.

Bogowie Słowiańscy 
Rod – bóg-stwórca, stworzyciel świata, ojciec wszystkich bogów, istot demonicznych a także ludzi. Opiekun losu i przeznaczenia. Pojawia się zawsze z Rodzanicami

Perun – bóg błyskawicy, burzy, a także walki. Opiekun warstwy rycerskiej, pilnuje przestrzegania przysiąg. Syn Swaroga.

Weles – bóg magii, śmierci, przysiąg oraz chorób. Władca Nawii, krainy umarłych i nawek, dusz ludzkich. Także opiekun bydła.

Świętowit – bóg mocy twórczej, siły życia, twórczości przyrody. Ogarnia wszechświat swym spojrzeniem. Zajmuje się obfitością plonów, powodzeniem wypraw wojennych.

Trzygłów – bóg sprawujący pieczę nad trzema światami: niebem, ziemią i podziemiem. Jego siedzibą jest góra wyłoniona z chaosu, zwana Osią Kosmiczną.

Swaróg – bóg nieba, boski kowal. Główny bóg rządzący przyrodą i społeczeństwem, stworzył on prawo.

Dadźbóg – opiekun ognia domowego, rozdawca łask i bogactw, trzyma pieczę nad kopalniami. Syn Swaroga.

Mokosz – Matka Wilgotna Ziemia. Bogini Ziemi, płodności, aktywności seksualnej, patronka małżeństw. Opiekunka sfery zajęć kobiecych, m.in. macierzyństwa, przędzenia lnu. Silnie związana z wodami.

Jarowit – uosobienie sił młodości. Bóg wiosny, płodności oraz miłości.

Jaryło jest bogiem wiosny i wegetacji, uważanym niekiedy za hipostazę Jarowita. Rodzi się wraz z końcem zimy i początkiem wiosny, by umrzeć wraz z nadejściem lata i narodzić się ponownie za rok. W ostatnich dniach czerwca urządzany jest symboliczny pogrzeb Jaryły, w trakcie którego symbolizująca go kukła jest rozrywana bądź chowana w grobie.

Aby było feministycznie postanowiłam także dodać boginie oprócz głównej bogini Mokosz 

Dennica – bogini zorzy porannej, światła dziennego, dnia. Niesie pomoc zbłąkanym ludziom i zwierzętom. Córka Swaroga; według jednych źródeł siostra Boga-Słońca, według innych jego matka.

Dola – bóstwo indywidualnego losu ludzkiego, niewidzialna towarzyszka każdego człowieka. Córka Roda.

Nyja – bogini świata podziemnego. Obiecuje ponowne odrodzenie po śmierci, patronka reinkarnacji. Towarzyszka Welesa.

Rodzanice – trzy boginie losu ludzkiego, pojawiające się przy nowo narodzonym dziecku i wyznaczające jego los. Partnerki Roda.

Wiły – trzydzieści sióstr ściśle związanych z Mokoszą. Boginie przyrody (powietrza, wody i gór). Pomagają ludziom i zwierzętom, jeśli uznają to za stosowne, jednak mogą również być niebezpieczne.

Żywia – bogini życia i sił witalnych.


           Rytuały rodzimowierców to przede wszystkim obchody świąt cyklu przemian w przyrodzie związany z porami roku. Poczynając od wiosny, a kończąc na zimie zataczany jest przez naturę krąg cyklu życia, śmierci oraz narodzin. Rodzimowiercy obchodzę sześć najważniejszych Świąt:

Jare Gody – 21 marzec
Noc Kupały – 21 czerwiec
Święto Peruna 21 lipca
Święto plonów  23 września
Dziady  odpowiednik Halloween – 1 listopad
 Szczodre Gody-21 grudnia

           Bycie Słowianinem to nie tylko rytuały i święta to także pewien sposób patrzenia na świat Rodzimowierca stara się żyć w zgodzie z prawami natury, ale także ze społeczeństwem, w którym żyje. Bliskie są mu wartości takie jak przyjaźń, honor, wierność, odwaga czy chęć samodoskonalenia.

           Dzisiejsi Słowianie starają się kultywować dawne zwyczajem, rytuały i magię, która jest częścią naszego zapomnianego dziedzictwa.

          Bardzo gorąco zachęcam Was do zapoznania się przede wszystkim z Magią Słowian, którą możecie sami praktykować  i może przynieść wam wiele korzyści.

          To, co napisałam to podstawy tej religii, ale gdy zaczniecie pogłębiać swoją wiedze na ten temat odkryjecie fascynujący, magiczny świat  słowiańskich   stworzeń, który jest wokół nas choćby na podwórkach Waszych domostw. Rozejrzyjcie się …Brak komentarzy:

Prześlij komentarz