niedziela, 30 października 2011

Happy Halloween !

            
             Jutro ( 31 października ) cały świat będzie obchodził  święto Halloween, czyli Wigilię Wszystkich Świętych, które zapoczątkował ród Celtów.  Celtowie wierzyli, iż w tym dniu zacierała się granica między światem żywych i umarłych zaś duchom zarówno dobrym, jak i złym łatwiej było przedostać się do świata ludzi .
             Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek .
             Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróżenie, gdyż uważano, że otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróżbitom.
              Znanym symbolem święta Halloween jest dynia  ze światełkiem w środku błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów uwalniano ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.
             Obecnie w domach umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów itp.Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii ,Wielkiej Brytanii i Meksyku.

            To by było na tyle Historii Święta Halloween przejdźmy teraz do praktyki…
W Polsce jak wiemy Halloween ma coraz więcej zwolenników mimo krytyki różnych środowisk organizowane są zabawy i imprezy z okazji tego święta może nie tak hucznie jak w Meksyku, ale jednak.

          Dla tych osób, które chciałyby zrobić sobie prawdziwą dynie halloweenową odsyłam do tej strony http://www.tipy.pl/
Ja podam wam łatwiejszy sposób na zrobienie świeczki halloweenowej (musimy jednak dostosować nasze oczekiwania do realiów polskich) oto przepis:


Rzeczy, które potrzebujesz:

  • Pomarańczowa i biała bibuła,
  • Opcjonalnie białe i pomarańczowe serwetki obiadowe,
  • Słoiki o dowolnej wielkości,
  • Czarny blok techniczny,
  • Klej płynny.

Krok 1
Posmaruj zewnętrzne ścianki słoików klejem.

Krok 2
Z czarnego papieru wytnij buźki oczy , nosy. Przyklej je do słoików w odpowiednich miejscach. Następnie pozostaw całość do wyschnięcia.

Krok 3 
Całość możesz spryskać lakierem ochronnym, wykończeniowym . Lampiony gotowe, wystarczy włożyć do środka świeczki/ podgrzewacze i ustawić słoiki w wybranych miejscach.
            W ten sam sposób możecie   zrobić duszki, czyli oklejacie słoik białą bibułą czy serwetką i wycinacie  odpowiedni kształt oczu i buzi.

            Prawdziwi pasjonaci tego święta mogą zrobić w domu dla przyjaciół prawdziwe przyjęcie halloweenowe przepis na udaną zabawę znajdziecie TUTAJ

A ja ze swojej strony życzę Wam Szczęśliwego Halloween !


Źródła :Brak komentarzy:

Prześlij komentarz