wtorek, 30 czerwca 2015

Jak rozpoznać sektę ?


              Wakacje to czas podróży, przygód i ciekawych znajomości, ale  zdarza się  , że czasami spotykamy niebezpiecznych ludzi, którzy mimo pozytywnego wrażenia, jakie starają się sprawiać nie mają dobrych w stosunku do nas zamiarów. 
            Osoby poszukujące, zagubione, przeżywające jakieś kryzysy, mające problemy mogą paść ofiarą  sekt. Każdy z nas może trafić do sekty wystarczy chwila słabości, trudności w życiu, chęć ucieczki i sprawny manipulator, który obiecuje rozwiązanie wszystkich naszych problemów. Dlatego poznając nowych ludzi trzeba być ostrożnym.
             Do ostrożności namawiam szczególnie moich czytelników tych, którzy komentują, ale także sporo grono osób, które tylko czyta mojego bloga . Zanim zaufacie jakieś  grupie osób lub człowiekowi najpierw sprawdźcie z  kim macie do czynienia a jeśli taka osoba  mówi Wam o swojej filozofii, która wydaję się na początku bardzo ciekawa spróbujcie sprawdzić, co to za filozofia czy religia, bowiem pierwsze wrażenie może bardzo mylić a konsekwencje takiej pomyłki mogą być katastrofalne.
              Uważam ,że warto zgłębiać wiedzę  o religiach świata , etnologii, antropologii kultury  czy kulturoznawstwa . Warto to robić, bo posiadając wiedzę o różnych religiach nikt nie sprzeda Wam jakieś fikcji, nikt Was nie naciągnie i nie oszuka tanią gadką, która jest bezwartościowa .
             Żaden człowiek kimkolwiek jest nie zmieni waszego życia ani nie rozwiążę waszych problemów. Jedyną osobą, która może coś w waszym życiu zmienić jesteście tylko Wy sami . Pamiętajcie o tym i nie dajcie się nabrać na osoby, które poznały wszystkie odpowiedzi na pytania gnębiące wasze dusze, bo tacy  ludzie  nie istnieją.  Zapamiętajcie to!
A teraz do rzeczy jak rozpoznać sektę?

JAK ROZPOZNAĆ SEKTĘ?
 1. Już pierwszy kontakt z grupą otworzył całkowicie nowe widzenie świata (tzw. przeżycie kluczowe).
 2. Obraz świata jest bardzo prosty i wyjaśnia rzeczywiście każdy problem.
 3. W grupie znajdziesz wszystko, czego do tej pory na próżno szukałeś.
 4. Grupa ma mistrza lub przywódcę, Ojca, Guru, lub największego myśliciela, który jedynie posiada całą prawdę i często jest czczony jako Bóg.
 5. Świat zmierza nieuchronnie ku katastrofie i tylko grupa wie jak go uratować.
 6. Grupa odrzuca naukę w szkołach i uczelniach: Jedynie nauka grupy jest uważana za wartościową i prawdziwą.
 7. Grupa odrzuca racjonalne myślenie, umysłowe rozumienie, jako negatywne, sataniczne, nieoświecone.
 8. Krytyka i odrzucenie przez stojących z zewnątrz jest właśnie dowodem, że grupa ma rację.
 9. Grupa ocenia siebie, jako prawdziwą rodzinę lub wspólnotę.
 10. Grupa chce by wszelkie dawne relacje z rodziną, przyjaciółmi i środowiskiem zostały zerwane, ponieważ przeszkadzają w Twoim rozwoju
 11. Grupa oddziela się od reszty świata poprzez ubiór, żywienie, własny język, ograniczanie swobody w relacjach międzyludzkich.
 12. Grupa żąda ścisłego posłuszeństwa regułom, albo dyscypliny, ponieważ jest to jedyna droga do zbawienia
 13. Grupa narzuca sposób zachowań seksualnych, np. kontakt z partnerami za zgodą kierownictwa, seks grupowy, całkowity zakaz kontaktów seksualnych dla osób z niższych w hierarchii grupy
 14. Cały czas jest wypełniony zadaniami, np. sprzedażą książek, czasopism, werbowaniem nowych członków, udziałem w kolejnych kursach, medytacją
 15. Jeżeli obiecany przez grupę sukces, bądź uzdrowienie nie nastąpią, grupa uzna, że Ty sam jesteś za to odpowiedzialny, ponieważ nie zaangażowałeś się dostatecznie, lub nie wierzyłeś wystarczająco silnie.
 16. Członkiem grupy powinieneś zostać natychmiast, już dzisiaj.
 17. Nie istnieje możliwość uzyskania obiektywnego obrazu grupy, gdyż ważniejsze od refleksji jest przeżycie, zgodne z zasadą: Tego nie da się po prostu wyjaśnić. Proszę przyjść do nas i wziąć udział w spotkaniu. Kiedy przeżyjecie, zrozumiecie.

 

Linki:

2 komentarze:

 1. Nie jest łatwo szybko rozpoznać sektę, bo może się ukrywać pod szyldami znanych religii i filozofii, może też nie używać wcale tych szyldów. Do tej pory nie rozstrzygnięto na przykład, czy Amway jest sektą, czy jeszcze nie.
  Zbyt szybka diagnoza może z kolei być krzywdząca dla grupy, która rzeczywiście ma do zaproponowania coś wartościowego.
  Te punkty można potraktować jako pewne wskazówki, ale ostrożnie. Na przykład punkt 16, bo sekta może działać powoli i wciągać do swojego grona krok po kroku. Ja bym dodał taki punkt:
  "Zadawaj dużo pytań. Sekcie nie zależy na twoim rozwoju, oświeceniu, zbawieniu, zmądrzeniu i tak dalej. Sekcie zależy na posłusznych kretynach. Gdy zadajesz dużo pytań, sekta sama cię odrzuci od razu lub stopniowo.".
  Krabikord

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo często się zdarza, że sekty opierają swoją doktrynę na znanych religiach tylko przekręcają znaczenie pewnych zasad i wierzeń np. świadkowie Jehowy …Staram się na moim blogu zapoznawać ludzi z różnymi religiami, ale take z magią i rytuałami. Idąc jednak taką drogą można czasami wejść w słępy zaułek, dlatego też trzeba przestrzegać przed niebezpieczeństwami, które na tej drodze czyhają. Trzeba zgłębiać wiedze, ale także wątpić w to, że to, co czytamy jest prawdą, bo może być to np. zręczną mistyfikacją.
   Słusznie dodałeś swój punkt do tej listy trzeba zadawać dużo pytań i być nieufnym a wtedy droga, którą kroczymy będzie bezpieczna.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń