niedziela, 27 maja 2012

Zielone Świątki

 Krótki wpis do dziennika Wiccanki ;-)

           Zielone Świątki wywodzą się z pogańskich obyczajów przywitania wiosny siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności.  Prawdopodobnie pierwotnie to święto nazywano „Stado”, które były igrzyskami, tańcami na cześć bóstw a także duchów przodków, obecnie jest ono kościelnym świętem zwanym „Zesłanie Ducha Świętego”.
        Do dziś obyczaje związane z tym świętem zachowały swój pogański charakter . Wpisane są w rytm przyrody oraz oczekiwanie na nadejście lata. W tym dniu stosowano magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych oraz uroków, co miało przynieść obfite plony.  W tym celu palono ogniska, domy przyozdabiano zielonymi gałęziami i kwiatami. Zielone świątki najbardziej były popularne wśród pasterzy, którzy w tym dniu ucztowali i tańczyli przy ogniu, dlatego też do dziś można zobaczyć palące się ogniska na wzgórzach pól..
           Na południu Polski to święto nazywane jest mylnie Sobótkami jest to konsekwencja okresu chrystianizacji, kiedy próbowano przenieść obchody Nocy Kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek, którą później przechrzczono na Wigilię św. Jana, ale o tym innym razem ...;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz