sobota, 24 marca 2012

Apollo i jego wyrocznia

           Wracam do tematu Wicca tym razem notkę poświęcę Apollowi Bogu wróżb i przepowiedni. To ważna postać mitologiczna dla tych, których interesuję tarot i wróżby. 
           A więc Apollo był synem Zeusa i tytanki Leto .Urodził się na wyspie Delos wraz ze swoją bliźniaczą siostrą Artemidą Boginią łowów. Uważany był za Boga piękna, światła, życia. muzyki, sztuki, poezji, przewodnika muz a także wróżb, prawdy i prawa.  Uważano go także za Boga gwałtownej śmierci.
Był ojcem Asklepiosa, którego miał z Koronis. Zaś z Muzą Kalliope miał Orfeusza i Linosa a z Talią korybantów .

Pytia

             Najbardziej znanym miejscem poświęconym Apollo była wyrocznia Delficka.  Pieczę nad sanktuarium sprawowali kapłani, którzy interpretowali chaotyczne wypowiedzi Pytii.Pielgrzymi przybywali tam, aby rozmawiać z Bogami i poddawać się ich mądrości. Przynosząc ze sobą kosztowne podarunki (stad pochodziły olbrzymie skarby świątyni) .Sokrates wielki filozof mówił o głębokich przemianach, jakim ulegali pielgrzymi, którzy się tam udawali.
             Z zapytaniem do wieszczki o objawienie wyroczni mogli zwracać się tylko mężczyźni po dokonaniu szeregu obrzędów oczyszczających oraz wspomnianych już przepisowych ofiar .Podczas ceremonii, Pytia ubrana w białą szatę i z głową ozdobioną złotym diademem i wieńcem z liści laurowych, piła wodę ze świętego źródła Kassotis. Następnie siadała na trójnogu ustawionym nad rozpadliną i wdychając odurzające wyziewy udzielała odpowiedzi zaś kapłani, gdy przepowiednia była nie zrozumiała starali się ułożyć słowa przepowiedni w logiczną całość .

             Przepowiednie wyroczni delfickiej miały znaczący wpływ na politykę, prawa i religię starożytnej Grecji a Grecy, Rzymianie a nawet zdobywcy Orientu wierzyli w mityczną moc wyroczni.

          Autorytet wyroczni trwał jeszcze długo po powstaniu epoki chrześcijańskiej.
Uważa  się, ze swej ostatniej porady Apollo udzielił w 362 roku n.e. Cesarzowi Julianowi  Apostacie, który chciał przywrócić w swym bizantyńskim imperium dawne prawa, obyczaje i kult rzymskich bogów. Julian stwierdził, że gdy spytał Apolla o rade otrzymał następująca wiadomość Powiedz królowi, że dawnie zbudowana świątynia legła w gruzach, że Apollo już nie ma dachu nad głową ni proroczego Wawrzynu ni bulgoczącego źródła, Tak wyschła nawet mrucząca woda "

          W przyrodzie jednak moi drodzy nic nie ginie zaś koło zawsze się zamyka, jeśli kiedyś będziecie w Delfach udajcie się do ruin wyroczni delfickiej wzniesionej na zboczach góry Parnas na północ od Zatoki Korynckiej, Kto wie może  Apollo odzyskał swą  moc a stara Pytia czeka w ruinach starej świątyni na pielgrzymów, aby przekazać nam przepowiednie od Apolla …Kto wie wszystko jest możliwe…  

Wyrocznia Apolla w Delfach 


Żródła :
Nostradamus  i wizje przyszłości -Allan Hall Brak komentarzy:

Prześlij komentarz