środa, 31 grudnia 2014

Atena- bogini mądrości

            Po serii tematów takich jak Religia Słowian, laveyanizm, czy marihuana czas powrócić do tematyki, która interesuję mnie najbardziej, czyli mitologii greckiej.Dzis poświecę notkę bogini mądrości Atenie.
           Atena w Rzymie zwana Minerwą przyszła na świat w inny sposób niż reszta bogów greckich.   Według jednej z legend Zeus wdał się w romans z Metydą boginią dobrej rady i rozwagi . Był to jeden z jego pierwszych romansów. (Metyda w niektórych mitach uchodzi za jego pierwszą żonę). Gdy Metyda zaszła w ciąże Gaja wypowiedziała przepowiednie zgodnie, z którą jeśli pierwsze dziecko Metydy i Zeusa będzie dziewczynką kolejnym dzieckiem będzie chłopiec, który odbierze Zeusowi panowanie nad światem i wypędzi ojca z Olimpu. Zeus zaczął obawiać się, że urodzone z tego związku dziecko odbierze mu władzę. Zeus połknął Metydę a potem zaczął cierpieć na bóle głowy, które utrzymywały się przez długi czas. Wezwał, więc on do siebie Hefajstosa boga kowali, któremu polecił rozłupać sobie czaszkę, aby dojść do przyczyny tego bólu.. 
           Gdy Hefajstos uderzył w głowę Zeusa, wyskoczyła z niej Atena ubrana w jasną zbroję z włócznią i wojennym okrzykiem, który wprawił w osłupienie wszystkich bogów.  Według innych mitów Atena nie miała matki, lecz zrodził ją Zeus w wyniku nadobfitosci mądrości, która u niego się zebrała....Jak widzicie różne są mity i podania?.;-)
          Atena należała do 12 najważniejszych bogów Olimpu. Zajmowała szczególne miejsce wśród dzieci Zeusa będąc jego ulubienicą. Zeus liczył się z jej opinią i zapewnił jej wysokie miejsce w radzie bogów. A na znak szczególnej łaski pozwalał używać jej swej strasznej broni — piorunu.

Cechy Ateny;

Dziewica
            Dziewiczość bogiń w kulturze chrześcijańskiej jest źle rozumiana, bowiem wzorem świętej dziewicy jest Maryja pokorna i posłuszna kobieta, która nie zaznała nigdy seksualnego współżycia, jako czegoś nieczystego, kalającego. Tymczasem w przypadku bogiń greckich dziewiczość oznacza, iż pozostają stanu wolnego, nie uznają nad sobą władzy męża. Niekoniecznie oznacza to, że nie posiadają dzieci.  Swoje dziewictwo boginie mogły odnawiać przez kąpiel w świętym źródle czy morzu jak czyniła to Afrodyta.
              Jako osoba władcza i mądra Atena nie chciała uznać nad sobą żadnego innego mężczyzny niż swojego ojca Zeusa.
Wojowniczka
           Atena odegrała ważną role w wielkich wojnach toczonych przez Zeusa jednak, jako bogini wojny nie czerpała z niej radości. Dla niej wojna była po prostu jeszcze jednym z narzędzi do w prowadzenia rozumnego porządku. Dlatego nazywano ją strażniczką państw i sprawiedliwego prawa. Jako wojowniczka była także przyjaciółką herosów. Wspierała ich w najtrudniejszych przeprawach, podsuwała wyjścia z tarapatów, a czasem służyła osobistą pomocą zwłaszcza w czasie wojny trojańskiej.
            Zapewne wszyscy pamiętacie mit o Odyseuszu, którego Atena wspierała podczas powrotu do swojej Itaki oraz pomogła mu odzyskać władze. Czy choćby Heraklesowi, któremu pomagała w jego 12 pracach.
          W wielu bitwach pokonała boga wojny Aresa, czym udowodniła, że brutalna męska siła nie może równać się z umiejętną taktyką walki. …;-)
 Wynalazczyni
            Jako jedyna z bogów olimpijskich zajmowała się tkactwem i wyszywaniem była więc patronką prządek i hafciarek wiążę się z tym mit o Arachne, która prześcignęła Atenę w sztuce tkactwa i z powodu zazdrości bogini została przemieniona w pająka … Z rzemiosła najbardziej jednak lubiła sztukę kowalstwa i odlewnictwa żelaza oraz ceramikę.
             Przypisuje się jej wynalezienie takich wynalazków jak flet, trąba, garnek gliniany, pług, grabie, jarzmo dla woły, uzdę dla konia, rydwan i okręt. Opiekowała się uprawą roli oraz nauczyła ludzi hodowli koni była patronką filozofów.
            Jej atrybutami są tarcza (egida), włócznia, hełm i drzewo oliwne. Ulubionym ptakiem Ateny była sowa.

           Rywalizowała z Posejdonem o patronat nad miastem Ateny zwyciężyła darując ludziom drzewo oliwne. Podarunek Ateny przetrwał wieki - spalił ją dopiero Kserkses, podczas wojen perskich w 480r. p.n.e.
          Ateńczycy wybudowali dla niej najpiękniejsze świątynie z Partenonem na czele. Dla niej organizowali wspaniałe uroczystości - Panatenaje, obchodzone od niepamiętnych czasów w porze żniw…
           Dziś jedynie możemy zobaczyć ruiny Partenonu, który był systematycznie niszczony i ograbiany przez wyznawców religii monoteistycznych Chrześcijan i Muzułmanów...  

 
Świątynia Ateny 
Źródła :